Trüf Mantarı Nedir Nerede Yetişir Trüf Mantarı Fiyatı

Trüf Mantarı Nedir?

Trüf Mantarı ne ile yarar? Trüf Mantarı Faydaları zararları nelerdir? Trüf Mantarı Nerede ve Nasıl Yetişir? Özel kokusu ve aramasıyla ünlü trüf mantarının Türkiye’de yetiştirilmesi için çalışmalara başlandı. Başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde yetiştirilen trüf mantarı çalışmalarının ilk ayağı kapsamında Nevşehir’de meşe fideleri dikildi.

Peki aroması ve ekonomik değeriyle dikkati çeken trüf mantarı, hangi koşullarda ve nasıl yetiştirilir?denizli-de-kara-elmas-truf-mantari-ormani-3706570_o   
Trüf Mantarı Güz Dikim Çalıştayı’nda konuşan Trüf Çiftlik Kurulum Şirketi Müdürü Hulusi Yılmaz, bu mantarın kışın eksi 10 ila yazın 40 dereceye kadar varan iklim şartlarında yetiştirilebildiğini anlattı.
Hulusi Yılmaz, Orta Anadolu Bölgesi topraklarının trüf yetiştiriciliği için uygun olduğunu söyledi.
Mycorrhizal Systems şirket yöneticisi Dr. Paul Thomas ise, iyi ürün elde edebilmek için uygun iklim koşullarında üretim yapmak gerektiğini kaydetti.
İyi verim elde edebilmek için toprak asit derecesinin 7.6 olması gerektiğini söyleyen Thomas, sulamanın da doğru yapılmasına vurgu yaptı.truf-mantari-300x248
Thomas ayrıca, meşe fidelerinin yılda en az 1 kere budanması gerektiğini de bildirdi.
 
Lalbenque, Fransa’nın güney batısında orta çağ mimarisini halen koruyan, güzel, sevimli bir köy. Salı günleri, burada pazar kuruluyor. Öğleden sonra uğradığımda, sokaklara telaşlı bir heyecan hakimdi.
Fransa’nın bu yöresinde, havanın ve toprağın koşulları, kara renkli trüf mantarı yetiştirmek için bire bir. Meşe ağaçlarının dibinde, toprağın hemen altında büyüyorlar. Eğer şanlıysanız, patates büyüklüğünde trüf mantarlarıyla karşılaşmanız olası.Ana caddede, Ozguncel.com, ellerindeki sepetleri sıkı sıkı tutan, bir yandan da etrafa kuşkulu bakışlar atan, yaşlıca kadınlar, erkekler var. Sepetlerine bu kadar sahip çıkmaları boşuna değil. Ne de olsa içlerinde bir hazine saklı. Sepetlerde, buralarda ”kara elmas” diye adlandırılan, trüf mantarlarından var.
Lalbenque pazarında haftada bir, trüf mantarları görücüye çıkıyor. Damağına düşkün koca bir ordu insan, köyün pazarına çevre yerlerden akın edip, bir iki tane trüf mantarı satın almaya geliyor. Genellikle, mantarı omletin üzerine rendeliyorlar.truf-mantari

Trüf Mantarı Kilosu 1500 dolar

Toptan alış verişe gelenler de var. Fransa’nın dört bir köşesindeki seçkin lokantlara trüf mantarı satan tüccarlar bunlar. Bir kilo trüf mantarına, 1500 dolara yakın para ödemeye hazır kişilerden bahsediyoruz.
Bazı aşçılar bizzat kalkıp kendileri geliyor. Trüf mantarlarını hamarat ellerinde koklaya koklaya seçiyorlar. Michelin yıldızlı bir lokantası olan Alexis Pelissou gibi. Köyün pazarında sanki bir rock yıldızı gibi karşılanan, ve öyle de dolaşan Alexis Pelissou, her hafta bir kese kağıdı dolusu mantar alıp gidiyor. Bu kara elmasları, ince ince kıydıktan sonra, kaz ciğerinin üzerine serpiştiriyormuş.
Saat 2.30 oldu mu, bir düdük çalıyor. Tüccarların alışverişe başlayacakları saat geldi demek. Turist grupları yerlerini alıp kameralarını hazır ediyor. Ve 20 dakika içinde, trüf mantarları kapış kapış satılmış oluyor. Bir hafta sonra, aynı heyecan tekrar edene dek.beyaz-truf-mantari
Yerel radyo ve televizyonların muhabirlerinin de takip ettiği bir borsa bu. Trüf mantarının en son ne kadardan el değiştirdiğini heyecan içinde bildiriyorlar. Sanki Wall Street sanırsınız. Fiyatlar indi mi, çıktı mı? Toplam kaç kilo kara elmas el değiştirdi? Geçen haftaya kıyasla kalitede bir düşüş mü var? Piyasa analizleri gırla gidiyor. Ve maalesef bu yıl, hem kalitede, hem de miktarda, kesin bir düşüş var. (Kaynak: BBC Türkçe)

Türüt Mantarı Hakkına Bilgi Video izle

Trüf Mantarı Nedir? Trüf Mantarı nerede nasıl yetişir? Trüf Mantarı kilosu ne kadar? Trüf Mantarı faydaları zararları nelerdir? sorularını yanıtladık.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum Yapılmış.

  1. ahmet çerçi dedi ki:

    Siyah trüf mantari yada kuzu göbegi mantari yaş yada kuru yaş 75tl kuru 700tldir kanlica mantari 25tldir salep yaş 50tldir cekirdek kuru salep 300tldir saf ve kaliteli ögütulmüs salep 650tldir lütfen ciddi alici kisiler ve firmalar talepte bulunsun bu yaz marttan itibaren alicilar arayabilir ve istedikleri kadar tedarik ederim Allahın izni ile irtibat tel.054246489xx

16 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar