Tavla Nasıl Oynanır Erkek Tavlası Kuralları Dizilişi Özellikleri

Zeka oyunları insanlık tarihi kadar eski. Ve farklı yörelerde farklı biçimlerde bir çok değişik versiyonu mevcut. Asırlardır insanların zeka ve yetenek çekişmelerinde gelişim açısından da faydası olan bu oyunlardan biri de Tavla’dır.Günümüzde bilgisayar ve internet teknolojileri sayesinde bu çekişmeler uluslar arası arenada farklı kültür ve milletlerden insanlarla çekişme içine girebilmeniz mümkün.

Tavla oyununu aile ve arkadaş ortamı dışında farklı rakiplerle oynamak isteyenler olduğu daha önce merak edip öğrenmek imkanı da olmayanlar için bir çalışma hazırladık. Makalemizin devamında Tavla nasıl oynanır? sorunuza ayrıntılı bir yanıt sunmak istedik. Aklınıza takılanları ya da farklı bir zeka oyunu konusunda sormak istediklerinizi yorum bölümünden bize ulaştırabilir ya da diğer meraklı paylaşımcılarla bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Tavla oyununun kesin kuralları mevcuttur ve eğerki gerçekten oyuncuları gözlemlerseniz kısa süre de öğrenebilmeniz mümkündür. Çeşitli boyutlarda orantılı olarak çizilmiş birbirine karşılıklı gelecek şekilde tasarlanmış siyah beyaz desenli ya da açık oyu renkli üçgen şeklindeki düz bir zeminde oynanır. Tavla’da 15 açık 15 koyu renk olmak üzere toplamda 30 tavla pulu bulunmaktadır.

tavla-oyna

Tavla pulları nasıl dizilir

Oyunda pulların tahtaya iki çekilde dizilimi yöntemi bulunmaktadır. Bu biçimlerden ilki bulunduğunuz tarafın sağ tarafından başlayarak dizilim. İkinicisi biçimi ise bulunduğunuz tarafın solundan başlayarak.

Sağdan dizilim şu şekilde olmaktadır.
Sağdan 6. kısma 5 pul
Sağdan 8. kısma 3 pul
Sağdan 13. kısma 5 pul
Sağdan 24. kısma 2 pul

Rakibiniz de sizin diziliminizin karşı kısmına gelecel şekilde simetrik olarak kendi pullarını dizer. Rakibinizde sizin karşınızda sağdan sayarsak şu şekilde dizilim yapar.

Sağdan 1. kısma 2 pul
Sağdan 12. kısma 5 pul
Sağdan 17. kısma 3 pul
Sağdan 19. kısma 5 pul

Tavlada oyuna nasıl başlanır

Rakipler tablo üzerinde kendilerine göre sağda bulunan kısma zar sallayarak kimin oyuna başlayacağını seçerler. Yüksek rakamı tutturan oyuna başlama hakkını kazanır. Her iki rakipte attığı zar sayıları sayesinde kendine ait pulları kendi tarafına toplamak zorundadır.

Tavla Nasıl Oynanır?

Oyunda sırası gelen rakip pullarını attığı zar sayılarının toplamı kadar ilerletmek zorundadır. Yukarıda gördüğünüz resimde beyaz rahip 5-1 zar atması durumunda istediği bir pulunun 5 kısım ve istediği ikinci pulunu da 1 kısım ilerletmesi anlamına gelmektedir. Ya da tek bir pulu altı kısım boyunca ilerletebilir. Beyaz hamlesini tamamladıktan sonra sıra rakibe gelir.

Zar sallama sonrasında pullarını toplama işlemi sırasıyla yapılır. Herhangi bir kısımda rakip oyuncunun 2 veya daha fazla pulu diziliyse o kısım üzerinde hamle yapamazsınız. Bu durumda başka bir pul taşımalısınız. Eğer herhangi bir kısımda rakibinizi tek bir pulu diziliyse o tekli pulu oyun tanımıyla kırabilirsiniz. Rakibinizin karşılaştığı bu hamle sonrasında yapması gereken ise sıranın kendisine gelmesini beklemek ve şansı varsa attığı zar sayısı uygunsa kırılan pulunu tekrar oyuna sokabilmektir.

Oyunun amacı yıldırıcı hamlelerle karşılaşılsa da kendisine ait pulları tavla üzerinden tavla dışına toplamasıdır.

Tavla nasıl oynanır video anlatım

Sözel ve görsel anlatımlarla tavlanın nasıl oynandığını anlamak zor olabilir. Bu yüzden sizlere video anlatımlı olarak tavla nasıl oynanır konusunda bilgi verildi. İyi bir tavla oyuncusuysanız ve yeni stratejileriniz varsa tavla dünyasına yeni şeyler kazandırmak için bunları kesinlikle bizlerle paylaşın.

Tavlanın Ayrıntıları

→ Oyuna başlamak için atılan zarlar eşitse yüksek zar atılana kadar bu işlem tekrarlanır.

→ Zar atımı sonrasında toplanan pullar tablo duşuna alınır.

→ Son pulunuzu topladığınızda rakibiniz sadece kendi pulunu kendi bölgesine toplayamamışsa çift sayı olarak yenilir bu duruma tavla da rakibi mars etmek adı verilir.

→ Son pulunuzu topladığınızda karşı tarafın sadece tek pulu dahi sizin toplama sahanızda kalırsa rakibiniz 3 sayı olarak yenmiş olursunuz. Tavla da katmerli mars etmek adı verilir.
Tavla elde edeceğiniz en önemli hamlelerden biri de kapı almaktır. Bu sayede rakibininiz köşeye sıkıştırmış olur ve hareket yeteneğini kısıtlamış olursunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

20 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar