Sekiz Köşeli Yıldız Anlamı Nedir? 8 Köşeli Yıldız Neyi Simgeler?

Sekiz Kenarlı Yıldız Nedir? Hakkında Bilgi
8 Köşeli Yıldız Neyi Simgeleri?

Sekiz Köşeli Yıldız‘ın anlamı nedir gibi sorular sorulduğunun ve ve bu simgenin anlamının ciddi bir merak konusu olduğunu tahmin ediyoruz. Yahudilerin de bildiğiniz gibi altı 6 Köşeli yıldız semboli var ve onlar için ciddi anlamlar taşımakta. Peki böyle bir simge kullanılmasının sebebi nedir? Tarihi ne kadar eskilere dayanır? AKP genel başkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da kullandığı ve AKP’nin sekiz köşeli yıldızı diye de adlandırılan motif Başbakan olarak Özbekistan gezisine gittiği sırada başkent Taşkent kadar popüler ver önemli olan Buhara şehrindeki eserlerde görerek etkilendiği ve beğenmesi üzerine AKP genel merkez binasında aynı motifleri simgeleyen sekiz köşeli yıldız sembolünü kullanıldığı bildirildi. Ülkemizde de bazı devlet kurumlarında rozet olarak da göze çarpan bir semboldür. Mesela, Polis rozeti.

Selçuklu dönemine ait kültür ve sanatının temel figürlerinden biri olduğu belirtilen sekiz köşeli yıldızın Geçmiş zamanlarda Ortadoğu’da var olmuş en eski medeniyetlerde ve İslam dünyasında da bir çok alanda yaygın olarak kullanıldığı belirtilmekte. Peki neden 8 köşesi var? Rakam biliminde 8’in tüm ruhani dinlerin ve İslam inancının da değişmez esaslarından biri olan cenneti anlatan bir sembolü simgelediği belirtiliyor.

Ayrıca bir çok dini kaynağın da İslamiyet’in 8 esasa dayalı olduğu ve bunlara “sekiz cennet kapısı” adı verildiği, 8 köşeli yıldız sembolünün de sekiz cenneti simgelediği söyleniyor.

Sekiz ilke “sabretmek, Merhamet şefkat, sır tutmak, sadakat, doğruluk, fakirliğini ve acizliğini bilmek, cömertlik, Rabbine şükretmek” olarak adlandırılıyor.

Sekiz Köşeli Yıldız Resimleri Görselleri


Sekiz Köşeli yıldız Sembolü – Sekiz Cennet TaNıtımı

1. Dâri-Celal
2. Dâri-Karar
3. Dâri-Selam
4. Cennetül Huld
5. Cennetül Mevâ
6. Cennetül Adn
7. Cennetül Firdevs
8. Cennetü Naim.

Sponsorlu Bağlantılar

15 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar