Oruç Baba Kimdir Türbesi Nerede Nasıl Gidilir Adresi

Oruç Baba Pir Ümmi Sinan hayatı hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Mubarek bir zat olarak tanınan Oruç Baba Türbesi Nerede?  diye soranlara ya da dini günlerde runuha Fatiha okumak isteyen bu nedenle de Oruç Baba Türbesine Nasıl gidilir? sorusuna yanıt arayanlara bilgi sunmaya çalışacağız. Çok değerli İstanbul’lu bir alim olarak tanınır. Allah dostu olarak bilinen ve her yıl binlerce Müslüman tarafından ziyaret Edilen Oruç Baba Türbesi’nin hikayesini siz değerli takipçilerimiz için paylaşmak istedik. Çok fakir bir insan olduğu söylenen, ibadetine düşkün, Orucunu vaktinde tutan bir insandır. Fakir olduğu için Sahurluk ve iftarlık olarak tüketeceği nimetler bizlerin sofrasındaki gibi zengin olmadığından, iftarını da bir parça kuru ekmek ve bir miktar sirkeyle açmaktadır.Pir-Ummi Sinan

Oruç Baba’nın değerli bir Allah dostu, derviş olduğu da rivayet edilir. Bir başka rivayette ise Oruç Baba 1453 yılında Büyük insan Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerinin, İstanbul kuşatması esnasında görev almış ve savaşmış bir Askerdir. Ordudaki vazifesinin Askerlere su ve yemek tedarik etmek olduğu söylenmektedir. Oruç Baba’nın, o dönemde yaşanan büyük su sıkıntısında bile Osmanlı Askerlerine su temin edip dağıtmayı sürdürdüğüne ve bu nedenle de  “baba” lakabını kazandığına inanılıyor. http://ozguncel.com Allah Dostu, Alim ve Evliya olarak tanınan bu mübarek zatın halk tarafından hala büyük ilgi gördüğü ve inanışa göre Ramazan Ayının ilk iftarının Oruç Baba Türbesi’nde yaptıkları takdirde dileklerin kabul olacağına inanılıyor. Bu umutlarla Oruç Baba Türbesine gelen vatandaşlar tıpkı rivayette belirtildiği gibi ellerinde bir şişe sirke ve bir parça ekmekle iftar açtıktan sonra Oruç Baba’nın ruhuna Fatiha okuyarak Allah’tan yardım diliyorlar. Yazımızın devamında Oruç Baba Türbesini ziyaret etmek isteyen vatandaşlarımız için adres bilgilerini ve yol tarifini ayrıntılı olarak paylaşacağız.

İstanbul Şehremini’deki Oruç Baba Türbesi adresi

Mustafa Zekai Efendi Türbesi (Ümmü Sinan Tekkesi) (Oruç Baba)

Arpa Emini Mahallesi. Kürkçübaşı Sokak. Şehremini / TOPKAPI

Bir noktaya da deyinmek istiyoruz. Saçma sapan inanışlarla, Bütün sene yatıp, ardından senenin bir günü türbeyi ziyaret eden cahil insan grubunun ellerindeki çeşitli çakmak, eşarp vs. gibi eşyaları türbenin üzerine sürerek batılca gelenekler geliştirdiği ve hala böyle şeyler yaparken izdiham oluştuğu açıklandı. Allah’ın yaratma kuvvetinin herşeyi kapsadığını, Müslüman’ın diğer dünya insanlarına göre daha akıllı ve mantıklı bir şekilde hareket etmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz. Böyle saçmalıklar oradaki mübareği kahredeceği gibi, sizlerinde ölüden batılca medet ummanız nedeniyle İmanınızdan edebileceğini hatırlatmak istiyoruz. Bunun yerine evinizde Abdest alıp oturup, 2 rekat namaz kılıp sıkıntılarınız için Allah’tan yardım dilemeniz daha hayırlıdır. Bu bilgiler Kuran-ı Kerim’de de ayetlerle desteklenmiştir.
Unutmayın Kuran-ı Kerim evin başköşesinde boş boş asılı dursun diye indirilmiş kutsal bir süs eşyası değildir. Onu Açıp okumanız veOruc-Baba-Turbesi doğru bir şekilde hayat yaşamayı öğrenmeniz için Allah tarafından peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed S.A.V aracılığıyla indirilmiş bir bilgi hazinesidir.

Aile tarafından ortaya atılan önemli iddaa
Ümmi Sinan Külliyesi Talip Kargı Türk Tasavvuf Musikisi Derneği Başkanı Seher Kargı, yıllardır vatandaşların Şehremini’ndeki türbede ziyaret ettiği Oruç Baba’nın, ailesinin kullandığı Eyüp Düğmeciler’deki dergâhta yattığını iddia etti.
Vakıflar İstanbul Bölge Müdürlüğü kayıtları Kargı’nın iddialarını doğruluyor. Oruç Baba olarak bilinen Pir Ümmi Sinan’ın son kuşak torunu Kargı, “En büyük endişemiz, gerçek ortaya çıkınca insanların buraya akın etmesi. Çünkü burası bizim evimiz” açıklamasını yapıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

16 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar