Orhun Alfabesi Göktürk Harfleri Nasıl Okunur Detayları

Orhun Alfabesi ve Harfleri

Göktürk Alfabesi nasıl okunur? Göktürk harf tablosu, dili hakkında bilgi. Orhun kitabeleri ve yazıtlarını duymayan yoktur. Dünya üzerinde eski dönemlerde yaşamış ve tarihimize kadar gelmeyi başarmış en gizemli ve eski uygarlıklardan biri olan Orhun dilini öğrenmek isteyen takipçilerimizi için araştırmalar yapıp sunmak istedik. Tarih boyunca bir çok dönemde farklı kalıntılarla geleceğe ışık tutan bu uygarlık bilinen en eski Türk alfabelerinden biri olarak günümüze kadar korunmayı başarmıştır. 725 – 735 yılları arasında eski Türkçe Orhun harfleriyle yazılmış 2 satırlık yazının gizemi de ayrı bir sır perdesi.

Peki bu harfler nelerdir? Orhun alfabesinde kullanılan harflerin karşılıkları neler? Yine eski bir Türk uygarlığı olarak efsane tarihini koruyan diğer bir gizemli kavim olan Göktürklerden önceki döneme ait “Yenisey” yazıtları, Altın Elbiseli Adam devrinin yazıları da yine Orhun alfabesine uygun şekilde yazılmıştır. Yazımızda saydığımız bunda uygarlığın kullandığı ortak dil ise “Orhun Türkleri” tarafından kullanılan alfabeye aittir. aynı şekilde özü korunmuş fakat harf sayısı azaltılmış olarak bilinen Göktürk Alfabesi olarak bilinir.

Göktürk Orhun Alfabesi Harf Okunuşları

gokturk_alfabesi

Orhun_Alfabesi

Göktürk Alfabesi, harfleri olarak ta bilinen Orhun Kitabelerinde kullanulan “Orhun Alfabesi” ve harfleri hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünden ekleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

17 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar