Müslüm Gürses Kimdir? Hayatı Biyografi Kaç Yaşında Nereli? Vikipedi

Müslüm Gürses Kimdir?

Türkiye’nin yetiştirdiği Arabesk müziğin en başarılı isimlerinden biri olan Müslüm Gürses’in hayranları için zor günler yaşanmakta. Sağlık nedenleri nedeniyle bir süre önce hastaneye yatırılan ve ciddi ameliyatlar geçiren Müslüm Baba Sağlık durumu hakkında bilgi paylaşımı yapmıştık. Ozguncel.com ailesi olara Müslüm Gürses Hayatı hakkında bilgi edinmek isteyen takipçilerimize edindiğimiz bilgiler dahilinde paylaşım sunacağız.
Sevilen Müzisyen, şarkıcı, sinema oyuncusu, söz yazarı Müslüm Gürses arabesk müzik dünyasında baba lakabı kazanan değerli seslerden biridir.

Müslüm Gürses Hayatı Biyografi
Müslüm Gürses Kaç Yaşında Nereli?

Müslüm Gürses doğum tarihi 7 Mayıs 1953 yılıdır. Müslüm Gürses Doğum yeri ŞanlıUrfa’nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyüdür. Sesinin güzelliği nedeniye yapımcılarının teşvikiyle soy adını Gürses olarak değiştirmiştir. Gerçek adı ise Müslüm Akbaş`tır. Kendisi Arabesk tarzında başarılı albümler yapmıştır, ayrıca  Klasik Türk Müziği ve türküleri de başarılı bir şekilde yorumlamamıştır.

1953’te Şanlıurfa’da  rençber bir baba Mehmet Akbaş ve Emine hanımın en büyük oğulları olarak dünyaya gelen Müslüm Akbaş çocukluk yıllarından itibaren çeşitli sıkıntılar yaşamıştır. Ekonomin nedenlerde Adana’ya göç eden aile bir bir bireylerini kaybetmeye başlamıştır. Önce annesi Emine hanımı daha sonra da erkek kardeşi Ahmet’i kaybetmiştir. 1968 yılında henüz 15 yaşındayken, yeni taşındığı şehirde bir çay bahçesinde şarkı söylemeye başlamıştır. Müslüm Gürses aile bütçesine katkıda bulunmak amacıyla Terzi çırağı olarakta çalışmışdır.

Müslüm Gürses Kariyeri

Acı ve yoksullukla başlayan hayat o dönemde yüzüne gülmeye başlamıştır. İlk Gazino ve ciddi sahne tecrübesinden sonra şans yüzüne gülmüş ve şöhter kapıları açılmıştır. 15-16 yaşlarındakyen Hülya Plak ve Palandöken firmaları tarafından ilk 45’lik albümümleri piyasaya sürülmüştür. Sevda Yüklü Kervanlar adlı parçası da ilk çıkış şarkısıdır.

Müslüm Gürses Acı Yılları (Trafik kazası)

Sanat basamaklarını bir bir tırmanmayı başaran Müslüm Gürses altın çağında henüz 25 yaşında genç bir delikanlı iken çok büyük ve ciddi bir trafik kazası geçirmiştir. Hatta öldüğü sanılarak morga konulmuştur daha sonra ayılarak o haliyle kendi çabasıyla morgdan çıkmayı başarmış ve tekrar ameliyata alınmıştır. Talihsiz kaza, Mersin, Tarsus’tan Adana’ya dönüş yolculuğunda kendisine bir otomobil’in çarpması sonucu oluşur. Başından ciddi bir yara alır, kafa tası çatlar, beyinde de kalıcı hasar oluşur. Koku alma ve duyma yetisini neredeyse tamamen yitirmiştir. Esrar veya alkollü olduğu düşünülen gülünç gelen, konuşmalarında duraksaması, sorulan sorulara da alakasız cevaplar vermesinin de geçirdiği kazanın bıraktığı hasar nedeniyledir. O dönemin teknikleri ile tedavi edilen Müslüm Gürses Kafa tasının zedelenen kısımları alınarak koruyucu metal bir plaka yerleştirilir.

Kaza Sonrası Yaşantısı

Değerli ses Müslüm baba kaza sonrasında yaşadığı sıkıntılar nedeniyle ruhsal bunalıma girdi ve bir süre hayata küstü. Daha sonr şu anda hala evli olduğu oyuncu Muhterem Nur’la hayatını birleştirdi.  İkinci kez hayata tutunan ve şansın yüzüne güldüğü baba Muhterem hanımla hayatını birleştirdikten sunra arka arkaya kaset çalışmaları yapmış ve düzenli olarak yayınlamıştır. Müslüm Gürses artık tamamen Müslüm Baba lakabını hazanmıştır. Çıkardığı albüm sayısı kesin  olarak bilinmemektedir. 75 albümü olduğu ve korsan olarak hazırlananlarla birlikte 100’ün üzerinde çalışması olduğu tahmin edilmektedir.

Müslüm Gürses En Sevilen Şarkıları

Müslüm Baba’yı baba yapan başlıca şarkıları ise şunlardır; Haberimiz yok, Küskünüm, Vay Canım Vay, Esrarlı Gözler, Ben Senin Kulunmuyum?, Üstüme Düşme Benim, Ateş Donar Su Donar, Uçurumun Kenarına Getirdin Ömrümü, Topraktan Bedene, Hangimiz Sevmedik?, Usta, Yakarsa Dünyayı Garipler yakar. Tabi listemizi uzatmak mümkün yazımızı okuyan Müslüm Babacılar bu kadarcık mı diye sitem edebilirler.

Müslüm Gürses Oynadığı Filmler

İsyankar, Ağlattı Kader, Bağrıyanık, Mutlu ol Yeter, Kader Rüzgarı, Sevmemeli, Gönül Nikahı, Sev Yeter, Dertler İnsanı, Güldür Yüzümü,  İtirazım Var, Kul,  Küskünüm,  Anlatamadım,  Acı Yıllar, İkizler , Çare Sende, Allahım,  Kul Kuldan Beter,  Dünya Boştur,  Zalimsin Yar

Müslüm Gürses Albümleri

 Aldatılanlar, Ah Gülüm, Açık Hava Konserleri 1, Arkadaş Kurbanıyım, Ayrılık Acı Bir Şey, Aşk Tesadüfleri, Anlatamadım, Arkadaşım, Altın Şarkılarım, Benim Kaderim, Bakma,  Benim Meselem, Bir Bilebilsen – Zalim,  Bir Kadeh Daha Ver , Bizi Kimse Ayıramaz, Sever, Bekle Sevgilim – Nerelerdesin, Bir de Benden Dinleyin, Bir Fırtına Kopacak, Biz Babadan Böyle Gördük, Canım Dediklerim, Dertler İnsanı, Gönül Teknem, Dağlarda Kar Olsaydım, Dünya Yalan, Düşenin Dostu Olmaz, Esrarlı Gözler, Garipler, Gitme, Gönlünüzdeki, Altın Şarkılar,   Güldür Yüzümü,  Güle Güle Git,  Hani Söz Vermiştin,  Herşey Yalan,  İkimizin Yerine,  İsyankar, Kısmetim Kapanmış, Küskünüm, Müslüm Gürses Konseri, Mahsun Kul, Maziden, Bir Demet Meyhaneci – Kırık Sazım, Mutlu Ol Yeter, Müslümce turkuler, Müzik Ziyafeti, Müslümce 92, Nerelerdesin, Öldürdüğün Yetmedi mi, Paramparça, Sadece Türk Sanat Müziği, Topraktan Bedene, Tövbe Etmek – Bir Avuç Gözyaşı, Senden Vazgeçmem, Sevda Yolu, Sultanım, Talihsizler, Tanrı İstemezse, Ozguncel.com, Usta – Ne Yazar, Uyanma Zamanı – Kıyak Bitti, Vay Canım Vay, Vefasız Alem, Yanarım, Yaranamadım, Yıkıla Yıkıla, Yanlış Yaptın, Zavallım. Bir de yasaklı Zincirli kuyu  albümü vardır. Doğruluğu hala tartışılır. Zincirli kuyu adlı parçanın İstanbul’da verdiği bir konserde Kapansın camiler, Açılsın meyhaneler satırlarıyla bir şiir olumuş daha sonrada yasaklanmış ve toplatılmış vs.. Bahsi geçen şiirin piyasada olduğu bilinir. Albüm olarak hiç piyasaya sürülmemiştir fakat korsan kasetçiler albümü hazırlayıp satışlarını da yapmışlardır.

Müslüm Gürses Resimleri

Müslüm Gürses Fotoğrafları Görseller

Muslum-Gurses-00 muslum-gurses1-8c0564e2 Muslum-Gurses-01 Muslum-Gurses Muslum-Gurses-07 Muslum-Gurses-02 Muslum-Gurses-03 Muslum-Gurses-04 Muslum-Gurses-05 Muslum-Gurses-06

Son Dakika Müslüm Gürses Sağlık Durumu Nasıl  Video izle

Yazımız tamamamı Ozguncel.com sitesi tarafından Özgün olarak hazırlanmıştır. Kesinlikle Kaynak kullanılmadan paylaşılmamasını rica ediyoruz.  60 Yaşındaki Müslüm Gürses’in hayatı hikayesi bu şekilde. Eksiğimiz olduğunu düşünen hayranları alt kısımdaki yorum bölümü aracılığıyla bildiklerini paylaşabilirler. Dilerseniz önceki paylaşımımı Müslüm Gürses Öldü mü? sorularının sorulmasına olan haberlere Son durumu, Müslüm Gürses Sağlık Durumu Nasıl? adlı yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

12 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar