Muhammed Ali Kimdir Vikipedi Boyu Kaç Yaşında Nereli Biyografi Resimleri

Muhammed Ali Clay Kimdir?

Boksör Muhmamed Ali Clay Kaç Yaşında?

Muhammed Ali Kley Hayatı hakkında bilgi, Dünya’nın en iyi en ünlü boksörlerinden biri olan ve kırdığı rekorlarla her dönemde adından söz ettiren Muhammed Ali nereli? sorularının yanıtını vermeye çalışacağız. “Sinek gibi uçarım Arı gibi sokarım” ve Her maçının ardından halı olarak kullandığı “Ben En iyisiyim” deyimlerinin sahibi olan Efsane Şampiyon şu sıralar ilerleyen yaşı dolayısıyla, sağlık konusunda büyük sıkıntılar yaşıyor. Önceki Gerçek adı Cassius Marcellus Clay Junior‘dur. Allah’ın izliyle İslamiyetle şereflendirildikten sonra ise ismini Peygamber efendimiz SAV. adıyla değiştirmiştir. Muhammed Ali Kley doğum tarihi 17 Ocak 1942 yılıdır. Doğum yeri ise Amerika Birleşik devlertlerinin, Louisville, Kentucky, eyaletidir. Çoğu uzmanın ortak görüşüyle “tüm zamanların en iyi ağır siklet boks şampiyonu” kabul edilir.Muhammad_Ali

Boksun Kralı Muhammed Ali Hayatı Video izle

Muhammed Ali Biyografi Vikipedi

Afrikalı, Zenci (Afro-Amerikan) ve İrlanda kökenlidir. Çocuk yaşta güreş sporlarına merak sardı. henüz 12 yaşındayken boksla tanıştı ve çabucak isminden söz ettirdi. İlk olarak National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası‘na amatör olarak kayıt oldu. 1960 yılında İtalya Roma’da ağır hafif siklette altın madalyaya oynadı ve kazandı. Ardında Profesyonel lige döndü. Box sporuna başladıktan 6 yıl sonra 18 yaşına geldiğinde Roma Olimpiyatları’nda altın madalya kazandıktan sonra dünya çapında ün kazandı.

Muhammad_Ali_Rome_1960

1964 yılında 22 yaşındayken, döneminin usta profesyönellerinden biri olan Sonny Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu şöhretin ardından hayatında tamamen değişiklik yapma kararı aldı. Dinini değiştirdiğini, İslam’a geçtiğini ve ismini Muhammed Ali olarak değiştirdi.

Muhammad Ali I Am The Greatest Speech 1964

Muhammed Ali Zor Günleri

O dönemde meydana gelen ABD aç gözlülüğünün ve sömürgeciliğinin eseri olan Vietnam savaşı nedeniyle 1967-70 yılları arasında boks sporundan uzaklaşmak zorunda kaldı. ABD Yönetiminin ikili ve ırkçı tavırlarından uzun bir süre nasibini aldı.”Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

muhammed-ali-malcolm-x-vietnam savası

Durum bununla kalmadı acı günler devam ediyordu. Ardından Sporcu Lisansı ve pasaportu elinden alındı. Bu durumdan kurtulmak amacıyla dava sürecine girdi ve büyük maddi sıkıntılar yaşadı, ardından iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin desteği ve üniversitelerde para karşılığı verdiği seminer geçimini sağladı.

Muhammed Ali Clay Kariyeri

Temyiz davası 1970 yılında lehine sonuçlandı. Kader yüzüne gülmeye, güzel günler geri gelmeye başladı. Lisansını geri kazandı çok sevdiği boksa geri döndü. 1971’de Joe Frazier ile ‘Asrın maçı’na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa bir maçı kaybetti.

Muhammed Ali Joe Frazie

Uzmanlarda bu durum konusunda 3,5 yıl boksa ara verdikten sonra sadece 2 maça çıkan şampiyonun kazanamamasını normal karşıladı. Fakat hırslı ve cesur Muhammed en kısa zamanda tekrar hak ettiği şampiyonluğa geri kavuşmak istiyordu. Muhammeed Ali malubiyetinin ardından Ken Norton’la yaptığı ilk maçta rakibi Norton’ın çenesini kırdı fakat sayı karşılığı yenildi.

Muhammed Ali Ken Norton

Yakınları dışında hemen hemen herkez kariyerinin bittiği düşüncesindeydi. Fakat düşünülenin aksi oldu sakatlık evresini atlattıktan sonra arka arkaya yaptığı unvan maçlarını azmi sayesinde kazandı. Ken Norton’i yenip rövanşı aldı. Ozguncel.com

1973’te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Arada sadece Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir şekilde iki raund’da nakavt oldu . Ali önce Fraizer ile maç yapıp arkasından da Foreman’la maç ayarladı ve iki maçıda nakavt’la kazandı. Böylece hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti.

1974’te Foreman’ın bahisçilerde 7’ye 1 favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson’den sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu. 1978’de Leon Spinks’e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 kez elde eden ilk boksör oldu.

Muhammed Ali Cley Leon Spinks

Muhammed Ali Dünya’nın En iyisi

O zamanlar sadece 2 Dünya Boks Federasyonu olması değerini daha da farklı kılıyordu. 2008 yılı itibari ile 8 Dünya Boks Federasyonu bulunuyordu. Muhammad Ali’nin faal döneminde en iyi boksörler mutlaka karşı karşıya gelirdi unvanı elde edebilmek için. George Foreman’in 1994 yılında 20 sene aradan sonra tekrar Dünya Şampiyonu olması ve unvanını çok kez savunması, o dönemin boksunun bir çok ülkede neden “Altın 70’li yıllar” diye anıldığını bize anlatıyor. 1978’de boksu Şampiyon olarak bıraktı.

Sonra Parkinson hastalığına yakalanmasına rağmen bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti. İkisi de o vaktin veya sonrasının Dünya Şampiyonları idi. (eski sparring partneri Larry Holmes ve Trevor Berbick).

Profesyonel döneminde sadece 5 kez yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar 61 maç yapmıştır. Bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

Ona sadece bir boksör olarak bakmamak gerekir. Çünkü o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de hep daha iyisini yapmaya çalışmıştır. 1960 Roma Olimpiyatları’ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri’ne atmıştır. Kendisine 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda bu madalyanın yerine başka bir altın madalya kendisine verilmiştir.

 

Muhammad-Ali-Converted-to-Islam-Religion

İslamiyet’i seçmiştir ve Vietnam savaşına gitmeyi eddetmiştir. Bu durumu şöyle dile getirmiştir: “Benim onlarla sorunum yok.” (I’I ain’t got no quarrel with them Vietcong’). Unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. Fakat o yılmadı. Bu süre içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet’i anlattı. Malcolm X ile yakın arkadaşlık kurdu. Hayır işleriyle uğraştı. Muhammed Ali, sadece Muhammed Ali isminden ibaret değildir. O, zamanının en iyisidir. 2001 yılında Hollywood tarafından hayatı filme alındı. Ali adlı filmde Muhammed Ali’yi ünlü aktör Will Smith canlandırdı.

Muhammed Ali 1984 yılında henüz 42 yaşındayken Parkinson hastalığına yakalandı..  Uzun süre Michigan‘daki çiftliğinde gözlerden uzak bir yaşam sürmeyi tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün zamanların en iyisiyim” sözünü kanıtlayarak bir efsane olmuştur. Muhammed Ali Clay 4 evlilik yapmıştır.  7 kız 2 Erkek olmak üzere toplam 9 çocoğu vardır. Kendisi gibi boksör May May Ali adında bir kızı vardır.

Myhamed Ali Clay Hayatını ayrıntılı olarak anlatan biyografik roman, 2002 yılında Kaknüs Yayınları tarafından yayımlanmıştır.

Muhammed Ali Saglih Durumu

Muhammed Ali Clay Sağlık Durum

71 Yaşındaki Efsane Boksör Muahmmed Ali Clay’ın 2013 ocak, şubat aylarında çok hasta olduğu ve ölüm döşeğinde olduğu haberleri çıkmıştır. Kendisine Allah’tan sağlık, sıhat ve huzur dolu uzun yıllar yaşamasını diliyoruz.  Yazımız Wikipedi Özgün Ansiklopedisi bilgilerine dayanılarak çıkarılan ve görsel öğelerle zenginleştirilmiş özet Biyografi bilgileri içerir. Paylaşım yapacak olanların kuralları kabul etmesi, Ozguncel.com ailesi emeklerine saygı göstermesi ve kaynak belirtmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

17 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar