Kral Midas Kimdir? Midas’ın Eşek Kulakları Efsanesi Nedir?

Kral Midas Kimdir?

King Midas Has Donkey’s Ears Dünya tarihinde Yüzlerce Binlerce lider vasıflı insan gelip daha sonrada tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuşlardır.. Bunların çok azı efsaneleşmiş ve ders kitaplarına konu olarak (Genelde Türkler) günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. İşte Bu liderlerden biri Gerçek lider Mustafa Kemal Atatürk‘tür. konumuzla alakası olmasa da kendisi hakkında dünya genelinde sevmeyenleri tarafından bile yapılan övücü eleştirilerden dolayı paylaşmak istedik.. Daha sonra Dede Korkut var. Fatih Sultan Mehmet Han hazretlerini de unutmamak lazım.. Neyse biz dönelim Tarihin gizemli ve günümüze kadar ismini taşımayı başarmı krallarından biri olan fakat bedenindeki normalde farklı bir yapıya sahip uzvu ile anılan efsanevi lider Midas..

Eşek Kulaklı Kıral Midas Efsanesi Nedir?

 Kral Midasin Esek Kulaklari Efsanesi Hakkında Bilgi detayli ozet bilgiAsırlar önce Şu an bizlerin yaşadığı Coğrafya’da Gordion kentinde yaşamış Eşek kulaklı Frigya kralıdır. Hemen Küçük bir hatırlatma. Gordion Nerede? Frigyalılar kimlerdir? diye merak içerisine düşenler için, Gordion ya da diper tanınan adıyla Gordiyon, tarihte Frigya‘nın yani Phrygia medeniyetinin  başkenti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde bulunan Ankara, Eskişehir, Konya, Adana, Osmaniye, Maraş gibi illerimize bulunduğu bölgelerde Sakarya nehri ile Porsuk Çayı’nın birleştiği noktanın tam üst kısmında bulunan höyük beldesidir. Kıral Midas’ın Krallığa adım attığı dönem, yaşadığı andan ölene kadar geçirdiği dönemler de dahil olmak üzere başlı başına destanlaşmıştır..

Anadolu uygarlıklarından biri olarak tarihe geçmiş Godiyon kenti krallarından olan Midas M.Ö. 738 – M.Ö. 696 yılları arasında hüküm sürmüştür. Tarihe geçmesine sebep olan hikayesi de Midas’ın Eşek kulakları efsanesidir. Yaptığı devrimler ve yönetimi nedeniyle Frigya halkı için büyük bir ilgi ve öneme sahiptir.

Kral Midas’ın Eşek Kulakları Hikayesi:

Eski yunan mitolojisinde, Yunan Tanrısı Apollon ve Kır Tanrısı Pan arasında  düzenlenecek olan özel bir bir müzik yarışması için adil bir yönetici olması nedeniyle Kral Midas’ın gelmesi ve hakemlik yapması uygun görülmüştür.  Kıral Midas Gelir, yapılan yarışmayı izler ve oyunu Pan adına kullanır, Kendisi gibi yargış olarak tayin edilen diğer lider hakem ise oyGordion Nerede Frigyalilar Kimdir Nerede Yasamislardirunu diğer rakip Apollon için kullanmıştır. Bunun üzerine Yunan Tanrısı Apollon Midas’ın verdiği karara sinirlenip güzel müzikten anlamayan insana olsa olsa Eşek kulakları yakışır diyerek Kral Midas’ın kulaklarını oracıkta eşek kulağına dönüştürmüştür. Dünyaya normal bir insan olarak gelen ve kendi uygarlığında sevilen bir lider olarak hüküm süren ve  tanrıların arasındaki müzik yarışmasına yargıç olarak çağrılarak kaderi tamamen değişen Midas’ın efsanesi bu şekildedir.. Artık onun için hiç birşey aynı olmayacaktır. Ülkesine Eşek  kulaklarıyla geri dönen Midas yıllarda bu durumu halkından gizlemeye çalışır susar ve kimselere bahsetmez ancak, uzayan saçlarını traş ettirmek için birgün berberini çağırır. Berber tarafından Eğek kulaklarına sahip olduğu fark edilir.. Berber bu durumu uzun süre saklamaya çalışır kimseciklere anlatmaz fakat artık bu durum berber için dayanılmaz hale gelmiştir. Artık sırrı biriyle paylaşmak ister bir kuyuya gider ve yüksek sesle haykırır…

Efsaneye göre berberin kuyu ile paylaştığı sır, sulara ulaşır,  sulardan sazlara ulaşır ve bu şekilde Midas’ın yıllarca saklamaya çalıştığı sırrı herkese ulaşır. Hükümdarlığını yaptığı Gordian Halkı tarafından alay konusu haline gelir.. Bütün halk O’nunla dalga geçmeye, O’nun bu durumu ile eğlenmeye ve günüze kadar ulaşmayı başaran gölge oyunları ile onun taklidini yapmaya başlarlar. Bu durum Eşek Kulaklı Kral Midas için dayanılmaz hale gelmiştir. Sonunda çirkin koca kulaklarını kestirmeye karar verir ve yapar.. Fakat O’nu bu durum da kurtaramamıştır. Bir süreliğine işine yarasa da kulakları tekrar büyür ve eskisinden daha çirkin bir hal alır.

Eşek Kulaklı Kral Midas Efsanesi Hakkında Bilgi

Kıral Midas tamamen çaresiz ve üzgün bir durumda  kendisini bu hale sokan Yunan Tanrısı Apollo’ya yalvarır. Apollo Midas’ın yalvarışlarına kayıtsız kalmaz, O’nu affeder fakat (üzücü kısım..) karşılığında O’nı sessizce öldürür ve gizli bir mezara gömer…

Midas hakkında başka bir kikaye de;

Altın Midas Hikayesi:

Yine eski yunan mitolojisine ait bir hikaye ye göre, Şarap Tanrısı

Dionisos ve yoldaşı Satiros…Frigya’yı gezerken Midas’ın mis kokulu cenneti andıran Gül bahçelerinde uyuyua kalır..  Midas O’nu bu şekilde bulur ve 10 gün boyunca sarayında misafir eder. Bu durumdan çok etkilenen ve hoştun kalan Şarap Tanrısı  Dionisos, kral’a yaptıklarından dolayı bir dileğini yerine getireceğini söyler ve Midas’ta o an da dokunduğu her şeyin altına dönüşmesini diler, isteği gerçekleşir. Midas başlarda bu durumdan memnun olsa da dokunduğu yiyecek, içecek  altın olması artık bu durumdan sıkılmış ve içinden çıkılamaz bir eziyet haline gelmiştir. Ozguncel.com Sevdiklerine de dokunamaz hale gelmiştir.. Kızına olan özlemi nedeni nedeniyle dokunmak ister. O anda Kızınında Altına dönüşmesi sonucunda üzüntüsünden kahrolur.  Şarap Tanrısı Dionisos’u bulur. Herşeyin eski haline dönmesi için yardım ister. Dionisos ona, Paktalos ırmağında yıkanmasını söyler Midas bunu gerçekleştirir ve herşey istediği gibi eski haline geri döner.

Kral Midas Eşek Kulakları Efsanesi Video izle

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum Yapılmış.

  1. emre dedi ki:

    eşek kulağını koparırım kral midas kralın bowling topu ile ne işi olur zaten kral öldü.

11 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar