2014 Hurda Araç Alımı Yasası Devlet Hurda Otomobil Araç Ödemeleri

Hurda Araç Alımı Yasası Devlet Hurda Otomobil Araç Ödemeleri 2013. Türkiye genelinde yeni biri uygulama daha gerçekleştiriliyor. Eski Araçların Ve Arabaların Toplanması, 2013 yılı içerisinde Trafikten Kaldırılacak Araçlar 2013 Eski Hurda Araçların devlet Tarafından Alımı ve Ödemeleri ile ilgili kanun tasarısı yürürlüğe giriyor. Ulaştırma Bakanlığınca hazırlanan Bir grup Motorlu Karayolu Taşıtlarının tamamen Piyasadan kaldırılmasına İlişkin Tebliğ Türkiye’de yayınlanan Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Tebliğe göre taşıt alımları için takvim şöyle olacak:
Tebliğle, karayolu taşımalarının  güvenli, verimli, kaliteli, ekonomik, seri, elverişli, çevreye kötü etkisi en az ve kamu yararını gözetecek şekilde işleyen tüm taşıtlar düzenlenmesi için ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış ticari motorlu karayolu taşıtlarının büyük bir gölümü trafikten çekilerek, can ve mal güvenliğinin artırılması amacıyla  ve mevcut atıl kapasitenin azaltılması sağlanarak sağlıklı bir taşımacılık sisteminin oluşturulabilmesine ışık yakışması amacı ile düzenlendi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen düzenlemelerle can ve mal güvenliğinin artırılması, enerji tasarrufu sağlanması, çevre kirliliğinin azaltılması ve ekonomik canlılık oluşturulması için hurda araçların trafikten çekilmesi hedefleniyor.

Düzenlemelerin yürürlüğe girdiği 2007 yılından bu yana 1974, 1979 ve 1985 model öncesinde üretilen 76 bin 390 araç (kamyon, çekici, tanker ve otobüs) Hurda Müdürlüklerine teslim edildi. Bunlardan 75 bin 353 araç sahibine ödeme yapıldı, bin 37 aracın ise kontrolleri gerçekleştirildikten sonra ödemeleri yapılacak. Bu çerçevede, araç başına ortalama 4 bin 610 lira ödendi.

11 Nisan 2012 tarihi itibarıyla Hurda Müdürlüklerine teslim edilen 75 bin 353 hurda araç için 347 milyon 855 bin 604,50 lira ödeme yapıldı.

Hurda araçların piyasadan çekilmesine ilişkin tebliğ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca hazırlanan ve 4 Kasım 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ”Bir Kısım Motorlu Karayolu Taşıtlarının Piyasadan Çekilmesine İlişkin Tebliğ” ile hurdaya ayrılacak araçların modeli 1985 ve öncesi yıllara yükseltildi. Tebliğde, izin verilen azami yüklü ağırlığı 3 bin 500 kilogramdan fazla olan ve yük/eşya taşımak için imal edilmiş kamyon, tanker ve çekici cinsi motorlu taşıtlarla sürücüsü dahil 16 ve üzeri oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş otobüsler ”hurda araç” kapsamında yer alıyor.

Tebliğ kapsamına giren motorlu taşıt sahiplerinin, ilgili mevzuata uygun olarak hurdaya ayırma işlemlerini bu tebliğin yayımından sonra yapmış/tamamlamış olmaları, hurdaya ayrılmış olan taşıtı, ”taşıt olma özellikleri korunmuş/mevcut olarak” ve ”hurdaya ayrılmıştır” kaşeli trafik tescil belgesinin aslı ile ödeme yapılacak hak sahibine ait banka adı ve IBAN numarasının belirtildiği dilekçe aslını Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğü’nün Kırıkkale, İzmir-Aliağa veya Kocaeli-Seymen hurda müdürlüğünden birine teslim etmesi gerekiyor.

Hurdaya ayırma ve teslime ilişkin belgelerin MKEK tarafından bakanlığa iletilmesinin ardından ödeme işlemlerine başlanıyor ve en geç bir ay içinde dilekçede belirtilen banka adı ve IBAN numarasına ödeme yapılıyor.

Tebliğe göre, kilogram başına; 1973 model ve öncesi taşıtlar için 70 kuruş, 1974, 1975 ve 1976 model taşıtlar için 90 kuruş, 1977, 1978 ve 1979 model taşıtlar için 1 lira, 1980 ve 1981 model taşıtlar için 1,10 lira, 1982 ve 1983 model taşıtlar için 1,20 lira, 1984 ve 1985 model taşıtlar için 1,30 lira ödendi.

Öte yandan, 24 Şubat 2011 tarihinde tebliğde yapılan değişiklikle modeli 1985 ve öncesi yıllar olan kamyon, tanker ve çekici ile otobüslere ek olarak kamyonet ve minibüsler de hurdaya ayrılabiliyor.

 Eski arabaları devlet alıyor mu? Resmi gazete eski araç, oto alım yasası hakkında bilgi sunduk.

Sponsorlu Bağlantılar

13 Yorum Yapılmış.

 1. muammer dedi ki:

  arkadaşlar aracını hjrdaya çıkarmak isteyen chevrolettciler varsa çıkarmadan önce benimle irtibata geçsin değerini ben veririm. Not: yalnizce 1964 modeller için.

 2. adnan dedi ki:

  merhaba . mercedes 300 se1988
  aracım sanayıde topliyorum şu an e kadar 15000 tl harcadım ve binmeye düşüniyorum .. ben bu araca nesıl 5000 tl karşı hurdaya veririm .. bu arclar yeni çıkan araclar bin katı daha iyi ve daha diri doriyor

  saygılar

 3. emrah dedi ki:

  1986 model ford taunus marka aracım var kaç para getirisi olur öğrenmek istiyorum …

  • emrah dedi ki:

   1986 model fort tanus aracımı satmak için hangi kuruma başvurmalıyım ve yapmam gerekenleriöğrenmek istiyorum..

 4. ali cesur kara dedi ki:

  76 model reno binek araçım var küçük binek arançlari çin alım nezaman başlıyor bilgi veriseniz sevirim saygılarımla

 5. ersin öner dedi ki:

  90 model şahin var bunlar da gırıyormu yasa kapsamına ve ne zaman nereye başvuracagız

 6. suat kaya dedi ki:

  hurda araçlar ne zaman kalkacak bu konuya aydınlık gelmesini arz erdim saygılarımla

 7. selçuk demir dedi ki:

  124 aracımız var 3yıldır yatıyor 1976model bize kaçpara verirler

 8. mustafa üçoğlu dedi ki:

  alıyo ama para vermiyoki olan gine garibana oluyo be bir garibin bir arabası var oda devlet el koyuyo işte bu da devletin bile yaşamamıza izin vermiyo ?????????

 9. ESEN dedi ki:

  1982 MODEL RENO VAR BUNLARDA HURDAYA GİRİYUMU ACABA BİRDE NEREYE BAŞVURMAK GEREKİYORMUŞ.

 10. memet dedi ki:

  1973 RENO ARABAM VAR DEVLET KÜCÜK ARABALARI ALIYORMU ALIYORSA NERYE BAŞ VURMAMAZ LAZIM VE NASIL ALIYOR TEŞEKÜRLER.

20 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar