Hatice Sultan Kimdir? Hatice Turhan Sultan Nasıl Öldü?

Hatice Sultan Nasıl Öldü

Hatice Sultan Biyografi Hayatı Hakkında Bilgi

Osmanlı Devleti döneminde yaşamış isimlerden biri olan Hatice Sultan Kimdir?  Devleti Aliye Osmanlı‘nın padişahlarından  I Selim, yani Yavuz Sultan Selim han ile Ayşe Hafsa Sultan’ın öz kızlarıdır. Yine Osmanlı Devleti Sultanlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşidir.
Hatice Sultan doğum tarihi 1496 yılıdır. Doğum yeri ise Manisa ilimizdir. Hayatı boyunca iki evlilik yapmıştır. Hatice Sultan’ın ilk eşi İskender Paşa  diğer eşi ise 1524 yılında evlendiği Pargalı İbrahim Paşa‘dır. Hatice Sultan, Pargalı İbrahim Paşa’dan Fülane Sultan, Hanım Sultan iki kız ve Mehmet Şah adında bir erkek olmak üzere toplam üç çocuğu olmuştur.
hatice_sultan1

Hatice Sultan Ölümü

Hatice Sultan’ın Pargalı ibrahim paşadan olan 3 çocuğunun akıbeti de tıpkı babaları gibi olmuştur. Dönemin padişahı ağabeyi Kanuni Sultan Süleyman, İbrahim Paşa’yı boğdurarak öldürtmesinin ardından, doğan çocuklarını da neslinin devam etmesini engellemek için aynı şekilde çocuklarını da öldürtmüştür. 
Günümüzde ise tarihçiler Kanuni’nin kız kardeşi Hatice Sultan’ın ölümü konusunda 1538 ve 1582 olarak iki farklı tarih  açıklamışlardır. 30 yaşlarında hayatını kaybeden Hatice Sultan‘ın, ölüm sebebinin ise kocası ve çocuklarının öldürülmesinin acısına dayanamaması olmuştur. Hatice Sultan’ın kabri Sultan Selim Cami şehzadeler mezarlığına defnedilmiştir.

Hatice Turhan Sultan Hayatı Video izle

http://www.youtube.com/watch?v=jkOHVRV1AtI
Sponsorlu Bağlantılar

16 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar