Fatih Sultan Mehmet Kimdir? Biyografi Hayatı Hakkında Bilgi

Fatih Sultan Mehmed Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet hayatı, Fatih Sultan Mehmet biyografi, Fatih Sultan Mehmed Hakkında bilgi,  Fatih Sultan Mehmed vikipedi vermek amacıyla paylaştığımız yazımızda umuyoruz ki aradığınız soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz. Osmanlı Devleti’inin padişahlarından biri olan Fatih Sultan Mehmed han hazretleri 29 Mart 1432 yılında dünyaya gelmiştir. Fatih’in doğum yeri Edirne’dir. Babası dönemin Padişahı olan Sultan İkinci Murad, annesi ise Huma Hatun’dur. Zeki ve yeniliklere açık olan Fatih Sultan Mehmed ahlaki yönden de eşi bulunmayan karakterdi bir insandı.  Uzun boylu, atletik yapılı, dolgun yanaklı, kıvrık kemerli burunlu, şu zamanın deyimiyle üçgen vücutlu kaslı ve kuvvetli bir Hükümdardı.

Fatih Sultan Mehmet yetiştiği dönemin en bilgili alimlerinden birisiydi. Ayrıca kendisi ana dili haricinde tam yedi yabancı dil bilmekteydi. Fatih, zeki ve iri yapılı olmasının yanı sıra edebiyat ve şairlikle ilgilenen bir yana da sahipti. Sık sık civarda bulunan şair ve sanatkarları bir araya toplar ve onlarla derin keyifli sohbetler etmekten çok hoşlanırdı. Daha önce tecrübe edilmemiş ilginçlikte ve bilimedik konular hususunda çeşitli araştırmalar yapmayı sever bu konular hakkında makaleler hazırlatır  ve bunları uzun uzun incelerdi.

Fatih Sultan Mehmed değerli alimlerden biri olan Akşemseddin’in talebelerinden biriydi. Ozguncel.com Genel anlamda çok soğuk kanlı ve cesur bir karaktere sahip olan Fatih çok ta gözü karaydı. Yönetici, ataletli ve oteriter bir yapıya sahip olan Fatih Sultan Mehmet,e şsiz bir komutan ve idareciydi. Yapmayı pilanladığı önemli hiç bir husus konusunda etrafında bulunan e yakınlarıyla bile hiç birşey paylaşmaz, İki kişinin bildiği sır değildir felsefesine önem verirdi. Eğitimi ve başarılarından uzunca bahsettiğimiz Fatih Sultan Mehmed okumayı çok severdi. özellikle İslam dininin indirildiği dil olan Arapça ve o dönemde bir çok alimin kullandığı dil olan Farsça’ya çevrilmiş felsefi eserler okurdu.

1466 yılında Batlamyos Haritasını yeniden tercüme ettirip, haritadaki adları Arap harfleriyle yazdırdı. Bilimsel sorunlarda, hangi din ve mezhebe mensup olursa olsun bilginleri korur onlara eserler yazdırırdı. Bilime büyük önem veren Fatih Sultan Mehmed yabancı ülkelerdeki büyük bilginleri İstanbul’a getirtirdi.

Nitekim Astronomi bilgini Ali Kuşçu kendi döneminde İstanbul’a geldi. Ünlü Ressam Bellini’yi de İstanbul’a davet ederek kendi resmini yaptırdı. Şair ve açık görüşlüydü. Fatih Sultan Mehmed 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve bizzat 25 sefere katıldı. Azim ve irade sahibiydi.

Fatih Sultan Mehmet

Temkinli ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaşlarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik ederdi.

20 yaşında Osmanlı Devleti’nin padişahı olan Sultan İkinci Mehmed, 1453 yılında o zamanki adıyla Constantinopolis, İstanbul’u feth edip 1100 yıllık Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırarak Fatih ünvanını aldı. Hz.Muhammed’in (S.A.V) hadisi şerifinde müjdelediği İstanbul’un fethini gerçekleştiren büyük komutan olmayı da başaran Fatih Sultan Mehmed, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk hükümdarıydı.

Orta Çağ’ı kapatıp, Yeniçağ’ı açan eşsiz kumandan Cihan Padişahı Fatih Sultan Mehmed, yakalandığı Nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 tarihinde henüz 49 yaşındayken Maltepe’de Hakkın rahmetine kavuşmuştur.  Fatih Sultan Mehmet Han Hazletlerinin kabri Fatih Camii’nin yanında bulunan Fatih Türbesi’ne defnedilmiştir. Mekanı Cennet olsun. (Ruhuna Fatiha)

Fatih Sultan Mehmet Resimleri

Fatih Sultan Mehmed Fotoğrafları

Sponsorlu Bağlantılar

10 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar