Eşref Kolçak Biyografisi

Eşref Kolçak öldü mü sağlık durumu nasıl son dakika.. Eşref Kolçak vikipedi, 28 Ocak 1927 tarihinde Cumartesi günü Erzurum ilinde hayata gözlerini açtı. 14 yaşına kadar hayata merhaba dediği yer alan Erzurum ilinde yaşam süren Eşref Kolçak, 1941 senesine gelindiğinde İstanbul iline taşınarak burada yaşam sürmeye başladı. Azimli davranarak Sultan Ahmet Sanat Enstitüsü’ne girme hakkı kazandı ama büyük mücadelesine rağmen eğitim aldığı bu kurumu diploma alarak bitiremedi.

Bir dönem maddi anlamda sıkıntılar çektiğinden dolayı marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi çeşitli meslek dallarında yer almak zorunda kaldı. 1944 yılında Atilla Revüsü’nde, 1945 yılında Ses Opereti’nde sahneye çıktı. O dönemde yıldızı parlamaya ve şansı dönmeye başlayan Eşref Kolçak 1947 yılında ilk filmini çevirdi.

Türk Sinemasının incilerinden biri olan ve her dönemde başarısına başarı katmış, özellikle Yeşilçam filmlerindeki karizmasıyla binlerce genç kızın gönlünde taht kurmuş emektar bir aktörümüzdür. Ayrıca evlatlıktan reddettiği ünlü şarkıcı Harun Kolcak’ın da öz babasıdır (daha sonra affetmiştir). Eşref Kolçak oğlu Harun Kolçak’ı neden evlatlıktan reddetti? sorunuzu ayrıntıya girmeden saçını kesmediği için yanıtını veriyorum.

Ünlü oyuncu Eşref Kolçak’ın 56 yıllık hayat arkadaşı ve şarkıcı Harun Kolçak’ın annesi Özcan Kolçak evinde geçirdiği rahatsızlık sonucu vefat etti.  Sanat yaşamı boyunca 180 adet sinema filmde ve televizyon dizisinde rol almıştır.

Eşref Kolçak Resimleri

2000 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak akazan Eşref Kolçak, 1961 yılında düzenlenen Türk Filmleri Yarışmasında da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

18 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar