Esat Oktay Yıldıran Kimdir? Vikipedi Diyarbakır Cezaevi Olayları

Esat Oktay Yıldıran Kimdir?

Türkiye Cumhuriyeti devleti subaylarından biri olan Esat Oktay Yıldıran hayatı hakkında bilgiler kısıtlı ya da internet üzerinden kaldırılmış olabilir.  Araştırmalarımız sonucu edindiğimiz bilgiler 1980’li yıllarda ülkede yalanan askeri darbe, kaos ve iç kıyım konusunda rol alan Türk subaylardan biri olduğudur.

Esat Oktay Yıldıran Hayatı

Özellikle Diyarbakır kapalı cezaevindeki işkence, kötü muamele konuları ile gündeme gelmiştir. Edindiğimiz diğer bilgierde Diyarbakır Cezaevini cehenneme çevirdiği şeklindedir. 1981-84 yılları arasında hapisahede terör suçundan tutuklu olan mahkum ve hükümlülerin 30’dan fazlasının öldüğü cezaevinde yüzbaşı olarak bulunan askerî savcılardan biri olduğudur. Doğum yeri, doğum tarihi, kaç yaşında, nereli olduğu gibi bilgileri de edindiğimiz taktirde yayınlayacağız.

Esat Oktay Yıldıran Yüzbaşı olarak görev yaptığı Diyarbakır Cezaevindeki görevinin ardından üstün hizmetlerinden dolayı Binbaşı rütbesi ile İstanbul’a atanmıştır. Binbaşı Yıldıran Emekliliğinde 1988 senesi Ekim ayında karısı ve çocuğuyla Ümraniye’den seyahat amaçlı bindikleri otobüs yolda durdurularak, aşağı indirilmiş, laz kemal’in selamı iletilerek, kafasına silahla ateş etmek suretiyle yaşamına son verişmiştir. Aksaray’da anısına anıt dikilmiş. Daha sonra Anıtta Binbaşı Yıldıran’ın isminin bulunmasından rahatsızlık duyulması nedeniyle 28 Eylül 2010’da  Fatih Belediyesi, tarafından mermer anıtın en üstündeki ismi kaldırılmıştır. Ankara  Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümeni‘ninde de adının verildiği bir Cadde bulunmaktadır.

Esat Oktay Yıldıran Resimleri Fotoğrafları Görseller

Sponsorlu Bağlantılar

13 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar