Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Maaşı Ölüm Aylığı Bağlanması

Dul Yetim aylığı bağlanmasının şartları nelerdir? 2012 2013 Emekli Sandığı Dul ve yetim aylığı miktarı ne kadar olacak? Ölüm aylığı kimlere bağlanır? kimler bu ölüm aylığından faydalanabilir? Resmi kurumlarca yapılan yazılı açıklamalar dahilinde edindiğimiz bilgiler konusunda sizleri bilgilendirmek istedik. Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılardan, unutulan yaşlılar, dul ve yetim kesimin insanları da büyük sıkıntılar yaşamakta. Son zamanlarda çeşitli iyileştirmeler yapıldığı bilgileri de sunulsa, halk tarafından verilen tepki standart hale geldi. Yorumlar hep aynı, yoksuk hep yoksul örneklerde gerçekten iç acıtacak şekilde.. Kiracıyım, emekliyim, maaşım kiramı ödemeye ancak yetiyor.. Ben bu halimle nasıl geçineyim? Nereden ne kazanayım? Bu ayı nasıl geçireyim? Umuyoruz ki yetkililer bu konuda mağdur durumda bulunan emeklilerimize, dul kadınlarımıza ve yetimlerimize sahip çıkar.

Dul ve Yetim Aylığını Kimler Alabilir?, Şartları Nelerdir ?

5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununa göre dul ve yetim aylığı, vefat eden devlet memurunun eşi (Karı veya Koca), çocukları (kız ya da erkek) ve anne ve babalarına bağlanan aylıklar olmaktadır. Aylıkların ödenmesi şartları 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununda eş, kız ve erkek çocuklar, anne ve baba için ayrı ayrı yer almaktadır.

1- Eşe aylık bağlanması şartları;

Vefat eden eşinden dolayı yalnızca dul kaldığı sürece ölüm aylığı bağlanır ve devam eder. Bu ölüm aylığının bağlanabilmesi için gerekli hizmet süresi 10 yıldan 5 yıla indirilmiştir. Başka şart istenmemektedir. Alınacak ölüm aylığının ne kadar olacağı yetim sayısına, çalışma durumuna göre değişmektedir. Bu kısmı aşağıdaki aylık oranları kısmından bakabilirsiniz.

2- Kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanmasının şartları;

Vefat eden anne veya babasının hizmet süresi 5 ila 10 yıl arası ise kız çocuğa bağlanan ölüm aylığının şartları, evli olmaması halinde ve bir devlet memuru olmaması halinde bağlanır. Yetim maaşı 18 yaşına kadar şartsız, orta öğrenim görüyorsa 20 yaşına kadar , yüksek öğrenim görüyorsa 25 yaşına kadar muhtaç olmaları kaydıyla yetim maaşı bağlanmaktadır. Bir evlilik durumunda veya devlette işe girme durumunda aylık bağlanmaz veya aylık bağlıysa da kesilir.

3- Erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanmasının şartları;

Vefat eden babasının hizmet süresi 5 yıldan fazla ise Devlet memuru, sigortalı, Bağ-Kur’lu veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmamaları veya kendi sigortalılıkları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olmaları gerekmektedir. 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanlara veya Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malûl olduğu anlaşılanlarda aylık alabilmektedirler

4- Anne ve babaya çocuğundan ölüm aylığı bağlanmasının şartları;

Vefat eden çocuğun hizmet süresi 5 yıl olması ve anne veya babanın herhangi birinin maaş alıyor olmamaları gerekmektedir. Aylık alan anne veya babaya çocuğundan kalan ölüm aylığı bağlanmamaktadır. Fakat;

A) Anne Dul ise:

Vefat eden çocuğun annesi dul ise, çalışmadığını ve bir yerden geliri olmadığı belgelendikten sonra, çocuğunun maaşından kalan hisse varsa bunu alabilmektedir. Eğer annenin yaşı 65 üzeri ise ve bir geliri yada aylığı olmaması durumunda, artan hisse olmasına bakılmadan ölüm aylığı alabilmektedir.

B) Baba :

Vefat eden çocuğun babası, çalışmadığını ve bir yerden geliri olmadığı belgelendikten sonra, çocuğunun maaşından kalan hisse varsa bunu alabilmektedir. Eğer babanın yaşı 65 üzeri ise ve bir geliri yada aylığı olmaması durumunda, artan hisse olmasına bakılmadan ölüm aylığı alabilmektedir.

Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar Alırım ?

1- Yalnızca eş olması halinde % 75,
2- Yalnızca eş var ancak eş Emekli Sandığından kendi aylığını alıyor olması veya devlet memuru olarak çalışıyor olması durumunda ise % 50,
3- Bir eş 1 yetim olması halinde; eş % 60, yetim % 30,
4- Bir eş 2 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er,
5- Bir eş 3 yetim olması halinde; eş % 50, her bir yetim için % 25’er, ancak yüzde yüzü geçemeyeceği için tutarın paylaştırılması gerekmektedir.
6- Tek yetim olması halinde % 50
7- İki yetim olması halinde % 40’ar olmak üzere toplamda % 80,
8- Üç yetim olması halinde 1/3 er oranında toplamda % 100
9- Dört yetim olması halinde ¼’er oranında toplamda % 100

Kişilere verilecek, bağlanacak aylıklar üst kısımdaki oranlar üzerinden hesaplanacaktır.

Resmi makamlar ve çeşitli gazeteler tarafından verilen Emekli Dul Yetim maaşları Ölüm aylığı bilgileri ve haberleri doğrultusunda sizleri bilgilendirmek amacıyla hazırladığımız makalemizden umuyoruz ki istediğiniz bilgilere ulaşmışsınızdır. Devlet tarafından yapılan iyileştirmeler konusundaki olumlu olumsuz düşüncelerinizi veya aklınıza takılan soruları alt kısımdan paylaşabilir ve bu konuda bilgi sahibi olan takipçilerimizle yardımlaşabilirsiniz. Herkese hayırlı, sağlıklı seneler dileriz.

Sponsorlu Bağlantılar
Kategori: Haber

11 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)