Eleştiri Nedir Nasıl Yazılır Türleri

Eleştiri Yazısı Ne Demektir?

Eleştiri iki çeşittir birincisi; özeleştiri, kısaca kişi veya toplumların kendi kendilerini, kendi içlerinde eleştirmesidir. Diğeriyse sadece eleştiridir, bir bireyin kendisi haricindeki herşeyi eleştirebilmesidir. Özeleştiriyi biraz daha açıcak olursak, bir birey yada toplumların yapmış oldukları yanlış, eksik, olumsuz hataları kendi içlerinde görmek istemeleri ve gördüklerinide tekrar aynı şekilde yapmamak üzere yine kendi içlerinde düşünüp düzeltmek için uğraşmalarıdır. Eleştiri ise daha kapsamlı daha geniş alana yayılmaktadır. Öncelikle eleştiri yapmak için ihtiyacımız olan bir cisim, fikir, düşünce, yaratık, insan kısacası evrendeki herhangi bir şey hakkında yorum yapmak istemektir ancak yorum yaparkende olan mevzuyu pek beğenmediğimizi ve onun daha iyisinin yapılabileceğini düşünmek istememizdir. Eleştiri biriyle diyalog halinde olmasada yapılır, kendi kendine bir birey istediği herşeyi eleştirebilir hatta kendi kendine kendi yapmış olduğu hareketleri yada ikili yada daha fazla diyolag halindeki kişilerle bi konu hakkındada eleştiri yapabilir eleştiri yapmak için konuya vakıf olup olmamıza bile gerek yoktur sebebiyse eleştirinin dozu vardır kötüden iyiye doğru farklı dozlarda hertürlü eleştiri yapılabilir, Eleştirinin dozu kişinin konuya ne kadar vakıf olduğuyla doğru orantılı olacaktır konuya çok hakimse yapacağı eleştiri doğru ve yerinde olacaktır ancak unutmayalimki eleştiriyi eleştiri yapan üsluptur. Doğru ve yerinde yapmış olduğumuz eleştirimizin uslubuna dikkat etmezsek kötü sonuçlar doğuracak şekilde sonlanabilir kısaca eleştiriyi toparlıyacak olursak bir bireyin herhangi bir durum karşısında karşı tarafa kendi düşüncelerinin doğru olduğunu aktarırkenki uslubudur. Eleştiriye basit bir örnek vericek olursak, yayaların ve arabaların vızır vızır geçtiği yere bir türlü trafik ışığı koymayan belediyeyi eleştirebiliriz burda her gün kaza oluyor buraya neden trafik ışığı koymuyorsunuz burası en gerekli yer buraya koymuyorsunuz gidiyorsunuz gereksiz yerlere, gereksiz yere koyuyorsunuz sizin bu beceriksiz belediyecilik anlayışınız yüzünden hergün burda trafik kazası olup insanlar mağdur oluyor gibi belediyeyi eleştirebiliriz hatta bu belediyeyi kendimiz seçtiğimiz için kendimizide eleştirebiliriz. Eleştiriyi eleştiri yapan üslubtur. Eleştiri uslubuna ihtiyaç varsa dozunda yapılması gerektiği tavsiye edilir.

Başarılı eleştiri yazıları nasıl yazılır?

Yazının, gerçeği yansıta bilgme yeterliliği nedir?
Yazının, okuyucu üzerinde bıraktığı intiba nedir?
Yazının, olayı okura aktarma konusundaki başarısı ne derecedir? Eserde içtenlik, özgünlük ve hayal gücü kullanımı yeterli midir?
Yazı da sanatçı ve yansıtılmak istenen duygu arasında nasıl bir ilgi vardır?
Yazı genel anlamda başarılı mıdır? Zayıf ve güçlü yanları nelerdir?

Eleştiri Yazarlarımız Kimlerdir?

Cenap Şahabettin, Halit Ziya, Mehmet Rauf, Tahsin Yücel, Akşit Göktürk, Mehmet Doğan, Bedrettin Cömert, Orhan Burian, Tahir Alangu, Şara Sayın, Melih Cevdet, Ünsal Oskay,Şinasi, Namık Kemal, Recaizade Ekrem, Alpay Kabacalı, Cevdet Kudret, Agah Sırrı,Abdülhak Hamid, Samipaşazade Sezai, Beşir Fuad, Kenan Akyüz, Ahmet Oktay, Konur Ertop, Atilla Özkırımlı, Nabizade Nazım, Mizancı Murad Murat Belge, Nabizade Nazım, Hüseyin Cahit Mehmet Kaplan, Berna Moran, Enis Batur, Nihat Sami Banarlı, Rauf Mutluay, Yaşar Nabi, Cemil Meriç, Memet Fuat, Memet Fuat, Nermi Uygur, Fuat Köprülü.

Sponsorlu Bağlantılar

17 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar