2017 Af Yasası Kimler Aftan Yararlanacak Af Kimleri Kapsıyor

2016 Af Kanunu Belirecek mı?

Tutuklular için af kanunu yolda. Bir çok farklı suçtan do ceza yemiş tutuklular için yeni 2017 2018 senesinde muhtelif yasa değiştiklikleri ve genel af olanağı sunulması için düğmeye basıldı. Şartlı tahliyeden kimler yararlanacak? 5 Sene Altı tutuklulara af, 15 Bin Mahkuma Af olanağı, 2015 kararlı yasası, 2015 senesinde kimler aftan yararlanacak, Kimlere Af görünüyor, Kimler mapustan belirecek. aftan hangi tutuklular yararlanacakaftan hangi tutuklular yararlanacak. Aftan hangi tutuklular yararlanacak? Yazımızın devamında af ile alakalı kimler ve hangi cezalarda yargı giymiş olan cezalıları kapsamakta detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Af kararı kurtulacak, aftan yaralanacak olan mahkumların ailesi ümit içinde sonucun tamamıyla açıklığa kavuşmasını bekliyor.

2013 af yasasi

2012 2013 senesi Genel Af Kanunu Cezaevlerinin tutuklu kapasitesini aşması cevabında Hakkaniyet Bakanlığı, Mahkumiyet cezalarını sonlanmasına 1 sene kalan bütün hükümlülerin tahliyesine ait kurmaca olarak hazırladı. Kurmaca yasalaşırsa her altı hükümlüden biri tahliye meydana gelecek. Kurmaca teşkilat suçlarını kapsam dışı bırakıyor. Denetimli serbestlikten yararlanan 7 kişiye elektronik kelepçe takılması bir ilk olma yapısı aktarıyor.

Hakkaniyet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Heyeti’nda imzaya oluşturulan tasarıyla alakalı gazetecilere data verdi. Ergin, “Belirli şartları taşıyan hükümlülerin aleni ceza infaz kurumunda infaz edilmesi ihtiyaç duyulan cezalarının verecek bir senesinin, denetimli serbestlik uygulanmak üzere toplum içerisinde infaz edilmesi” olarak tanımladığı sistemle aleni cezaevlerinden “toplum içerisine” bırakılan hükümlülerin denetimli serbestlik müdürlükleri tarafınca kontrol ve takip aşağısında tutulacaklarını söylemiş oldu. Ergin, planın mahkemelerin tekrar hüküm vermesini gerektirecek “af” durumunda bir tertip olmadığını da beyan etti.

15 Bin Tahliye

Planda, tahliye için bitirecek 6 ayını akıcı olarak aleni hapishanede kurumunda geçiren, iyi halli olan, şartlı tahliye geçmişine 1 sene yahut daha fazla azca bir müddet kalan hükümlülerin tahliye olması öngörülüyor. Plana konulmuş olan geçici maddede ise, aleni cezaevine gitme hakkını kazanmış olması durumunda kapasite eksikliği, esenlik hali ve istek eksikliği şeklinde sebeplerle aleni cezaevine gitmemiş olan öteki hükümlülerin de bir defaya özgü olmak suretiyle düzenlemeden faydalanmaları öngörüldü.

Bakan Ergin, düzenlemeyle, 9 bini aleni cezaevine geçme hakkı olmasına karşın kapalı cezaevlerinde yer alan, 6 bini de aleni hapishanede olmak suretiyle 15 bin dolaylarında hükümlünün anca özgür kalacağını taşıdı. Ozguncel.com, Cezaevlerinde kapasitenin 119 bin, mahkum ve kararlı sayısının 129 bin 900 bulunduğunu belirten Ergin, bu sayede, 93 bin hükümlüden 15 bininin cezaevinden çıkartılacağını beyan etti. Doğrusu her 6 hükümlüden 1’i planın yasalaşmasıyla tahliye meydana gelecek.

2013 af yasasi
Ergin: Af değil

Ergin, özgür bırakılmasına karşın hükümlünün ceza sürecinde değişim olamayacağını, şartlı tahliye tarihinin değişmeyeceğini, düzenlemenin mahkemelerin tekrar hüküm vermesini gerektirecek af halinde bir düzen olmadığını taşıdı. Ergin, bu kapsama alınacak hükümlülerde iyi halli olma koşulunu da aradıklarını söylemiş oldu.

Hakkaniyet Bakanlığı’nın Elektronik kelepçe merkezinin bitirdiğini, kaptan uygulamaların başladığını vurgulayan Ergin, muvaffakiyet sağlanırsa, denetimli serbestlik kapsamında örnek olarak hane hapsine alınan veya muayyen bir kesime yaklaşması yasaklanan insanlara elektronik kelepçe takılabileceğini altını çizdi.

Bakan Ergin, denetimli serbestlik müdürlüklerinin vasıta ve motorsikletlerle gezen görevlilerinin hükümlüleri takip aşağısında tutacağını kaydetti.

Uymayan cezaevine dönecek

Kararlı, tahliye olduktan sonrasında 3 gün içerisinde denetimli serbestlik müdürlüğüne başvuru edecek. Amirlik tarafınca belirlenen kontrol ve tedavi programına, uyarma ve tavsiyelere, kontrol planına uymak mecburiyetinde meydana gelecek. Bunlara uymayan ve cezaevine dönmek isteyen kişiler ise infaz hakimi tarafınca cezaevine gönderilecekler.

Müdürlüğe, başvuru zamanı 2 gün geçmiş olmasına karşın başvuru etmeyen, cezaevine dönmesine hüküm verilmesine karşın 2 gün içerisinde teslim bulunmayan hükümlüler ile alakalı ise “firar” suçundan muamele yapılacak.

Aleni cezaevlerine toplam cezasının 5’te 1’ini iyi halli olarak geçirenler ve şartlı tahliyelerine 5 seneden azca zaman kalmış olan kişiler aleni cezaevlerine ayrılabiliyor. Yeni düzenlemeye göre 10 sene ceza yer bir hükümlünün şartlı tahliye olabileceği zaman 6 sene 8 ay iken yeni sistemde 5 sene 8 ayını hapishanede, 1 senenini ise dışarda iyileştirecek.

Bu kararlı cezasının 5’te 1’ini, doğrusu 2 senenini kapalı hapishanede geçirdikten sonrasında aleni cezaevine geçme hakkını kazanacak. Kararlı, 3 sene 8 ay aleni hapishanede kaldıktan sonrasında kalan 1 senenini denetimli serbestlim tedbirlerine uyma şartıyla dışarda iyileştirecek, şu demek oluyor ki 1 sene çabuk tahliye meydana gelecek.

Yeni sistemle cezaevleri doldu

Hükümlülerin muayyen bir program yönünde “piyasada” cezasını tamamlaması manasına varan tatbikin 2006-2011 içinde 436 bin 150 kişiye yapıldığını, 2011’de 130 bin 402 bireyin denetimli serbestlik programlarıyla izlediğini, hazırda 108 bin 957 kişiyle alakalı uygulamaların devam ettiğini aktaran Ergin, buna karşın, yeni TCK’da ceza miktarlanın artırılması, cezaların infaz müddetinin suratta 40’tan yüz bölgesinde 67’ye çıkartılması, Yargıtay’ın davaları daha fazla süratli sonuçlandırması sebebiyle cezaevlerindeki sayının gitgide yükseleceğini kaydetti ve cezaevlerindeki yoğunluktan sebepli sıkıntıları söyledi.

7 KİŞİYE ELEKTRONİK KELEPÇE

Türkiye’deki ilk elektronik kelepçe tatbikinin merkezi ana kent oldu. Aralarında ailesine sertlik tatbik eden bir koca, annesine baskı tatbik eden bir adam ve alkolle haneye gitmesi yasaklanan birinin de bulunmuş olduğu 7 birey kelepçeyle denetleniyor. 7 kişiden varan sinyallerin Denetimli Serbestlik Denetim Merkezi’nden 24 saat izlendiği kaydedildi.

ALKOL KONTROLÜ

Denetim aşağısındaki insanların nerde olduğu tespit edilirken, tatbik kapsamında, alkolle haneye gitmesi yasaklanan fert hakkında önlem de merkez tarafınca tatbik ediliyor. Bu bireyin evine alkolmetre aleti konulduğu ve her gece evine girişte alete üflemek mecburiyetinde olan bireyin içkili olup olmadığını sistemin görmüş olduğu belirtilirken, diğer birinin aleti üflemesi durumunda ise sistemin hata verdiği kaydedildi.

Bu önlemler tatbik edilecek

– Kamuya yararla bir işte ücretsiz bir şekilde çalıştırılma.

– Bir mesken yahut kesimde kontrol ve nezaret aşağısında bulundurulma. (Hane mapusu ya da belirli bir şehirde ikamet zorunluluğu)

– Belirlenen bölge ve yerlere gitmeme. (Okullara, parklara, stadlara vs.yaklaşmama)

– Belirlenen programlara katılma. (Öğrenim ve tedavi emekleri)

Bunlar yararlanamayacak

– Ağırlaştırılmış ömür boyu mapus cezasına tutuklu olan kişiler.

– Teşkilat ve anarşik suçlarından kararlı olan kişiler.

– Haklarında ikinci kez tekerrür hükümleri uygulananlar.

– Haklarında iyi durum sonucu verilse dahi 2 kere hücreye koyma cezası bölgeler.

– Koşullu salıverme kararının geri katılması sebebiyle kalan cezasını çekenler.

– Firar edenler.

Bu Mevzu İle Benzeyen Makaleler

Denetimli serbestlik ile cezaevinden tahliyeler başladı Koşullu salıverilmesine bir sene ve fazlaca azca kalan hükümlülerin cezalarının bir miktarını denetimli serbestlik kapsamında piyasada geçirmesine imkan elde eden yasa …
15 Bin Hükümlüye Tahliye Yolu Gözüktü Parlamento Genel Heyeti’nda, 15 bin hükümlünün tahliyesini öngören Ceza ve Emniyet Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Yasa ile Denetimli Serbestlik ve Muavenet …
Cezaevindeki annelere müjdeli havadis! Ceza infaz müesseselerinde yer alan bayan kararlı ve tutukluların 14-18 Mayıs tarihleri içinde yapılacak kapalı fikirler, ”Analar Günü” sebebiyle aleni …
Hakkaniyet Bakanı’na Ağar suali Hakkaniyet Bakanı Sadullah Ergin, Aydın Yenipazar Cezaevi’nde Mehmet Ağar’ın yanına karşılıklı mutabakat olması durumunda bir ferdin verilebileceğini söylemiş oldu. Temel yasa …
Balbay’a koğuş dostu gelebilir tıklarını vurgulayan Bakan Sadullah Ergin, “Bunun yerine 69 ceza infaz müessesesi açıldı. Önümüzdeki süreçte 2017’ye değin kalan antik …
Pozantı: Bir sivil kontrol hakikatı ANKARA- Pozantı Cezaevi’nde kalan ve kısa bir müddet önce tahliye olan veletler, devletlerine döndükten sonrasında hapishanede başlarına varan fena işlem … Umarız bu yasalar yazgı mahkumu diye tabir edilen masum kişileri kapsar. 2017 tahliye kararlarının aileleri sevindirmesi temennilerimizle.

Sponsorlu Bağlantılar

78 Yorum Yapılmış.

 1. Hakan dedi ki:

  Bence af cikmali ben sekiz yil once kavgadan mahkemeye ciktim ve bana 25 ay ceza verdiler simdi ise bu karsima cikti ozananlar cahildim simdi ise isimi evimi yuvami kurdum herseyden onemlisi bi kizim var on aylik daha ben simdi icerite girersem butun bu duzenim bozulucak adalet bumu veya boylemi insanlari topluma kazandiriyoruz bi an once ciksin artik af da herkez bi nefes alsin

  • akif ocak dedi ki:

   benim 8 yaşında bir kızım var ve ben turizm yerinde ikametgah ediyorum sadece yazın para kazanıyorum cezam geldi 1 sene yatarım var benim ailem ve kızım perişan olucak af gelmeli

   • akif ocak dedi ki:

    deyerli ve saygı deyer başbakanım ben eşimle anlaşmazlık sonucu ceza aldım ama sonucunda bir kız evladımız olduğundan dolayı anlaştık ve ortak çocuğumuza bakıyoruz şu anda ilköğretim 2 ye gidiyor eşimle ben tüm şikayetlerimizi geri almamıza rağmen kamudan 3 yıl hapis cezası aldım eşim ve çocuğum madur durumda geliri yok hiç bişeyi yok bense tam iş sezonunda cezam uygulanacak sayın savcımdan 6 ay erteleme istedim ret geldi benim çocuğum ne olacak yalvarıyorum size ben bir restoranda 3 ay çalışan biriyim burda kışın iş yok bodrum yalıkavakta ikametgah etmekteyim siz deyerli büyüğümden yardım istiyorum pazar günü açık ceza evine giricem eyerki serbes denetimlik yada af olmassa bir aile çökücek çocuğum okulun birincisi pisgolojisi bitecek sizden yardım bekliyorum saygılılarımla

 2. ozgun kayis dedi ki:

  Af ciksin babam sirf bi imza yuzunden orada ki onun sucuda degil mudurun sucu o hak dunyada biz ise yalan dunyada onun yuzunden olmeseydi babamin sucsuz oldugu kanitlanicakti girmiycekti orayaaf ciksin yalvaririm yeter artik 5 ay oldu ama dayanamiyoruz

 3. cuneyt dedi ki:

  minik çocuklara kıyanlar,tecavüzcüler anne baba katili olanlar çıkmasın diğer bütün insanlara af gerekli bence.yada bence pişman olupta bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getieecek. insnaca yaşamak isteyen bütün mahkumlara şartlı tahliye gerekli.ayrıca ceza evi kapasitesi aşılmış üç beş yılı kalmış mahkumlara ŞARTLI TAHLİYE…

 4. nail dedi ki:

  8 ay ceza alıp 2ayını ceza evınde geçiren bu aftan yararlanacakmı

 5. neriman cavdar dedi ki:

  bende yazmak istiyorum nasıl yazarım

 6. mustafa dedi ki:

  bu yasayla her hangi bir bilgisi varsa beni aydınlatırsa sevinirim cezası kesilmiş fakat dışarı
  dadır ceza evinde değil bu kişilerde bu yasadan faydalanabiliyor mu.

 7. ali dedi ki:

  yeğenim 28 yaşında.2 yaşında bir kızı var.yeni girdi içeriye.9 buçuk yıl aldı.suçu kız kaçırmak.kız kendi isteği ile geldi.zorla kaçırma değil.kızın ailesi kıza psikolojisi bozuk raporu aldı.öyle bir şey yok.kız çalışıyo.psikolojisi falanda bozuk de.ğil.ayrıca kıza hiçbir zarar verilmedi herşey temiz.haksız yere girdi içeriye.SAYIN BAŞBAKANIM SİZE YALVARIYORUM yeğenim aftan faydalansın.suçsuzlar içeride yatmasın.kızı karısı ortada kaldılar. annesi hergün kızına ANNE BABAM NERDE sorusuna cevap vermekten kurtulsun.size güveniyorum .annesi hastanelerde perişanlar..lütfen araştırılsın kızın pisikolojisinin bozuk olmadığı çıksın ortaya.ne olur bizi bu çaresizlikten kurtarın. SAYGILARIMIZLA…

 8. mehmet durmaz dedi ki:

  SN.BAŞBAKANIM BEN 6. SINIF ÖRENCİSİYİM CANIMDAN ÇOK SEVDİYİM AMCAM HAKSİZ YERE BİR İFTİRAYA KURBAN OLDU BIÇAKLA YARALAMA SUÇUNU ATILAR HEMDE SUÇSUZ İKEN 8.4 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ 4 ÇOCUK BABASI AMCAM BUGÜN ÇOCUKLARINA HASTER BİZDEN UZAK SİZE SORUYORUM SİZ 5 YIL BOYUCA ÇOCUKLARINIZDAN AYRI KALABİLİRMİSİNİZ BENSİZİN ADALETİNİZİN HZ.ÖMERİN ADALETİ OLDUGUNU DUYDUM SİZİN BU HAKSIZLIGI KALDIRACANIZA İNANIYORUM BABAM DAN DEDEM DEN DUYDUGUM OGLUM AK PARTİYE OY VERİRKEN BESMELE ÇEKİN BU KADAR BÜYÜYÜM BUNU SÖYLÜYORSA BENDE BU YAŞIMDA SİZİN ADALETİNİZE GÜVENİM VARDIR ELLERİNİZDEN ÖPERİM SİZE YALVARIYORUM AMCAMA YAPILAN BU HAKSIZLIGA SİZ MÜDAHALE EDİN

 9. hümeyra dedi ki:

  eşim 8 sene 4 ay aldı ta 2005 ten kalma bir mahkeme kamu vermiş temizde bozma dı 3 yaşındaki olum la ben kaldık bu hükümet hiçmi düşünmüyor bu gençleri topluma kazandırmayı ? devlet baba büyük yer içer istedine sahip çıkar istedini yerden yere vurur…….

 10. hülya bakış dedi ki:

  benımde kardesım arkadas kurbanı 20 yıl ceza aldı 4 yıldır cezaevınde af istiyoruz af.

 11. yasin dedi ki:

  taatden içeri atılan mahkumlarımızın da çıkmasını istiyorum

 12. Özgür Tali dedi ki:

  2007 nisan ayında cinayet suçundan 25 yıl yemiş biri bu aftan yararlanırmı ?

 13. kadir dedi ki:

  bende hiç sucum olmadan 4 yıl ceza aldım şuan cezam yargıtayda mahkemeler nasıl oluyorda bir insanın gecmişine dayanarak ceza verebiliyor bununn bir acıklaması olamaz sanırım bazı savcı ve ve hakimler kendilerini degil egosunu tatmin etmiyor ben bu dünyada olmasada diger dünyada hakkkımı alıcam Allah tüm hataya düşenleri görür vakti zamanında bir peygamberimiz bile iftiraya ugramış 12 yıl hapis yatmış ama hiç bir şuçu yokmuş ve cıkmış ona ceza verenlerin lideri olmuş bunuda Allah yapmış allah herkesin yar ve yardımcısı olsun.

 14. ahmet dedi ki:

  hiç kimsede Allah korkusu kalmadı ki benim dayım da daha 25 yaşında ve suçsuz yere 14 yıl 6 ay çeza verdiler hani bu ülkenin kanunu adaleti sormadan soruşturmadan gazp suçlaması atıldı. suçu kürt olması mı bunun için mi. hiç kimse ırkını seçemez. oda seçmedi sayın adalet bakanı bunları görün artık hani eşitlik hani kardeşlik soruma cevap istiyorum artık yeter 2 yıldır boşu boşuna yatıyor.

 15. tolga ceylan dedi ki:

  af cıkmasın ..yıne ..aynı acıp sarhoş olcak .. Ahlaksızın bırı yıne sarkıntılık yapcak.. ..af cıkasın varsın 15 yıl aldı beter olsun..

 16. nazmi dedi ki:

  af cıkmasını isderim kimsem ceza evinde yok ama biliyorumki cogu kişi haksız yere yatıyorlar iftiraya kurban giden de cok

 17. nilay dedi ki:

  denetimli serbestlik 3 yıl olsun bir imza the siz atın.

 18. ayşe dedi ki:

  benim de kardeşim arkadaş kurbanı, sayın Başbakanımıza ve Adalet Bakanımıza yalvarıyorum
  bir an önce af çıksın

 19. mami dedi ki:

  senin kocan bir hata yüzünden 5 yıl cezaevinde kaldımı kocan veya kardeşin yanından gitmeden anlayamazsın bu acıyı cezaevlerinde yatanların yarısı suçluysa yarısıda onun bunun lafından arkadaş kurbanlığından yatıyor ne arkadaş kurbanı dersende arkadaşı yüzünden önce karakola sonra işkence ile suçu kabullendirip doğru cezaevine

 20. emine dedi ki:

  af çıkmasın

  • iloş dedi ki:

   neden cıkmasın diyorsun bir iftiradan kardeşin ceza evine girdimi o acığı tatmaman anlayamazsın sen

   • tsira dedi ki:

    sain başbakanma ve adalete yavariyorum ben bir iyabanci yurukluim hiç kimsemiz iyok 11ailk kzm var gelirm iyok malm iyok annemz babamz hiç kimsemz iyok kirada oturiyoruz ev saibi evden çikariyor yavariyorum yardimedin elin ayana öpim eşim iftra üzünden içeriye atildi hiç bir suç gunah iyoktur kuranin usune el basarak yeminederim yavariyorum yavuruma kavuşsun il başnde barem üzümus gulsun ona ziarete gidemiyorum yavurumu goturemiyorum uç aydir bebeğimi goremiyor bir anne olarak yavuruma süt ve biskvit bile alamiyorum perişanz ankarada yavarmadm diz çokmedm kimse kalmad ama kimse biz acmad üzümuze bile bakmadlar allah rizasi için yardimedin babasi yavuruma başlain benim yavurumda ilbaşi başka bebekier gibi babanin yanda geçirsn benim yavurumda mama süt biskvit iyesin yavaririm sesimizi duyun rtik ne olursunuz gunahsizdir yavurumun babasi ve boş iyerde benim bebegim ceza çekmesine yureim dayanamiyor intar duşunekteim neden benim sesimi kimse duymior neden allahn korkusu olan kimse iyokmu sain başbakanm duyunun sesimizi yavririm elim ayana öpim bi siz bide allahmz var başka hiç kimsemiz ve hiç bişemiz yardimedin bebeğimin için bare aciyin bize yavariyorum ilbaşinde sevindirin bizi yavuruma kavuşsun babasi ne olursunuz allah için.sayglarmzla

  • turgay dedi ki:

   bundan 7 yıl önce alcağımı almak için borçluyla kavga ettim haklıyken haksız oldum cebir şiddet dedi 4.5 yıl verdi bir de silah davam var onuda borçlunun elinden aldım adam bana sıktı ben suçlu oldum dükkanım gitti battım. şimdi evlendim cezam onandı. evimde yıkılacak ne olur af çıksın artık zengine arkası sağlam olana mı af veriyorsunuz.

17 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Kısa Bilgiler
Biyografi
Teknoloji
Bağlantılar